Rejestracja Czy Kupno Gotowej Spółki z o.o. – Co Wybrać?


18 sierpnia 2019
kupno spółki

Planujesz założenie własnego biznesu, ale jeszcze nie zdecydowałeś, czy samodzielnie zarejestrujesz spółkę, czy też skorzystasz z usługi kupna gotowej spółki z o.o.?

W poniższym artykule zostaną przedstawione 4 najważniejsze aspekty obydwu rozwiązań, które powinny pomóc przy podjęciu jednej z pierwszych ważnych decyzji w życiu każdego przedsiębiorcy.

FORMALNOŚCI

Przede wszystkim, samodzielna rejestracja spółki jest obarczona sporą ilością formalności, takich jak przygotowanie tekstu umowy spółki, podpisanie umowy spółki w formie aktu notarialnego oraz m.in. złożenie kompletu dokumentów wraz z załącznikami do KRS. Dla osób, które nie miały styczności wcześniej z tym procesem, może to być nie lada wyzwanie. 

Zaletą kupna gotowej spółki jest zwłaszcza ominięcie wszelakich formalności związanych ze składaniem dokumentów do KRS. Ponadto kupujący otrzymuje od ręki numer NIP i REGON oraz oryginał umowy spółki. Przedsiębiorca wybiera spółkę, następnie przesyła określone dane potrzebne do przygotowania dokumentów przez sprzedającego. Na koniec podpisuje umowę sprzedaży u notariusza.

CZAS REALIZACJI

Proces rejestracji spółki nie należy do najkrótszych i zazwyczaj zajmuje urzędnikom od 2 do 3 miesięcy. W przypadku zaś nawet drobnych uchybień w dostarczonych dokumentach przez przedsiębiorcę, może przedłużyć się o kilka miesięcy. Jeżeli zależy nam na czasie opieszałość KRS może stanowić sporą przeszkodę i opóźnić nasze plany.

W przypadku kupna gotowej spółki cały proces trwa od 1 do 2 dni. W ten sposób już w dniu zakupu spółki kupujący może prowadzić swój nowy biznes, zawierać umowy oraz wystawiać i przyjmować faktury.

CENA

Koszty, które musimy ponieść przy rejestracji spółki:

  • opłata za podpisanie umowy spółki w formie aktu notarialnego (ok. 200 zł),
  • opłata za potwierdzenie notarialne podpisów wspólników (około 25-30 złotych od osoby),
  • opłata sądowa za wpis (500 zł gdy rejestrujesz spółkę papierowo lub 250 zł gdy rejestrujesz spółkę w systemie S24)
  • ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł)
  • wniesienie kapitału zakładowego w wysokości co najmniej 5000 złotych (od którego zapłacimy 0,5 procentowy podatek od czynności cywilnoprawnych).

Cena gotowej spółki zależy od jej stażu, posiadania aktywnego numeru VAT, a także posiadanych licencji (transportowych, spedycyjnych itp.). Jest to niemniej jednak cena niewiele wyższa, a gwarantuje nam sprawną i profesjonalną obsługę oraz możliwość rozpoczęcia biznesu „od ręki”.

PESEL W PRZYPADKU OBCOKRAJOWCÓW

Samodzielna rejestracja spółki z o.o. wymaga przyznanego numeru PESEL, co także wydłuża proces rejestracji spółki.

Podczas zakupu gotowej spółki z o.o. numer PESEL nie jest potrzebny. Brak PESEL nie stanowi bowiem przeszkody do powołania cudzoziemca do zarządu spółki czy objęcia w niej udziałów i wpisania takiej osoby do KRS jako członka zarządu. Żaden przepis nie uzależnia powołania do zarządu od posiadania numeru PESEL. Nie ma też innych ograniczeń, np. wymogu znajomości języka polskiego.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, czy lepszym wyjściem będzie rejestracja, czy kupno gotowej spółki z o.o., zależy przede wszystkim od tego, czy zależy Ci na szybkim starcie, odpowiednim stażu lub rozliczaniu VATu. Zakup gotowej spółki z o.o. pozostaje też jedyną opcją, gdy brak numeru PESEL uniemożliwia Ci rejestrację spółki z o.o. od zera.

Potrzebujesz gotowej, czystej spółki z o.o. od ręki? SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ I ZGŁOŚ SIĘ DO NAS!

tel.: +48 576 215 645 

mail: biuro@sprzedazspolki24.pl